Zobni mostički
Naročite se ›KAJ SO ZOBNI MOSTIČKI?
Zobni mostički so fiksni protetični nadomestki, katere izdelujemo v primeru pomanjkanja enega ali več zob, medtem ko ima pacient istočasno tudi nekaj drugih zob, ki so lahko nosilci in podpora celotnemu zobnemu mostičku. Zobne mostičke, kot tudi krone, izdelujemo v našem zobozdravstvenem laboratoriju. Mostički se običajno uporabljajo, kakor bi nadomestili zaporedne zobe ali pa zelo šibke zobe, ki so v celoti odvisni od podpore drugih zob. Da lahko zobozdravnik oceni stanje in predlaga izdelavo mostička, je potrebno opraviti pregled s podrobno diagnostiko.
Preverite našo strokovnost
Kdaj je zobni mostiček najboljša rešitev?
Zobni mostiček je prava rešitev pri:
- Večjem pomanjkanju zob
- Krepitvi naravnih zob zaradi umika kosti ali parodontoze
- Izboljšanju estetskega videza zob in nasmeha
Zahvaljujoč današnjemu napredku v zobozdravstvu, so fiksna dela mogoča tudi v primeru brezzobe čeljusti.
Z vgradnjo štirih ali šestih zobnih implantatov v eno brezzobo čeljust je mogoče ustvariti fiksen izdelek, oz. fiksen zobni mostiček z 10 ali 12 členi (kronami), kar pacientu daje popoln občutek naravnosti in funkcije naravnih zob, zaradi česar lahko nemoteno je in pije po dokončanju tretmaja.
V primeru kovinsko-keramičnih zobnih mostičkov je keramika povezana s kovinsko osnovo. Danes so takšne krone in mostički standard v zobni protetiki zaradi svoje sprejemljive cene, odličnih lastnosti (kot sta trdnost in vzdržljivost) ter ugodne estetske komponente. Kovinska osnova zagotavlja stabilnost in trdnost zoba, keramika pa posnema obliko in barvo zoba.
Zobni mostički, ki so v celoti izdelani iz keramike, so najboljša rešitev za popolno estetiko zob. Popolnoma keramični, oz. cirkonijevi mostički, s svojo barvo, prosojnostjo in transparentnostjo (način odbijanja in prepuščanja svetlobe) najbolj naravno združujejo vse optične lastnosti pravih zob, kar se odraža v zobnih mostičkih, ki jih ni mogoče ločiti od naravnega niza zob. E-max in empress keramika, ki se uporablja v frontalni (sprednji) regiji, je trikrat bolj trdna od zobne sklenine, tako da je možnost pokanja takšnih mostičkov minimalna.
ZAKAJ NASTANE POTREBA ZA ZOBNIMI MOSTIČKI?
Postopek izdelave zobnih mostičkov se začne z brušenjem zob, ki bodo zajeti v zobni mostiček. Na zbrušenih zobeh se vzamejo odtisi za zobotehnični laboratorij, kjer se začne z izdelavo zobnega mostička, istočasno pa se izdelajo tudi začasni, nadomestni zobje, kakor bi pacient, medtem ko čaka na končni zobni mostiček, dobil vsaj začasno rešitev.
Čas, ki je potreben za izdelavo fiksnih zobnih mostičkov, je odvisen od same velikosti zobnega mostička, oz. števila kron, ki se izdelujejo. Najpogosteje je lahko zobni mostiček končan v roku 3-4 delovnih dni, na kar pacient pride na pomerjanje.
Če so potrebni dodatni popravki, le- te lahko opravimo v našem zobnem laboratoriju ob istem obisku. Sledi le še zaključni obisk, ko se pacientu trajno cementira zobni mostiček, s čimer se tretma v celoti zaključi.
V Štimac centru dentalne medicine se zobni mostički izdelujejo iz enakega materiala kot krone, saj zobni mostiček vsebuje več členov, oz. večje število zobnih kron.
Materiali za izdelavo zobnih mostičkov so:
- Kovino- keramika
- Nekovinska keramika (cirkonij, emax in empress)
Kovinsko-keramični in popolnoma keramični (cirkonijevi) zobni mostički funkcionalno zadovoljujejo potrebe pacientov, toda če si bolnik želi estetsko popolne zobe, je najboljša izbira nekovinski, cirkonijev zobni mostiček, ki izpolnjuje najvišje standarde, ko se gre za vprašanje estetskega zobozdravstva.
Zobni mostički so trajen in fiksen protetični nadomestek. Pod pojmom trajno se v medicinskem smislu izraža obdobje med 10 in 15 let. Življenjska doba zobnih mostičkov, kot tudi zobnih kron, se razlikuje pri vsakem pacientu in je odvisna od več dejavnikov, kot so:
- Kakovost materialov
- Izkušnje in znanje zobozdravnika
- Pravilno zasnovan ugriz
- Razmerje z zobmi na drugi čeljusti
- Redna kontrola pri zobozdravniku.
Kakor bi življenjska doba zobnega mostička bila čim daljša, je pomembno, da skrbimo za vsakodnevno ustno higieno. Za pravilno vzdrževanje zdravja ustne votline je priporočljiva uporaba zobne ščetke, zobne nitke, vodice za izpiranje ustne votline in medzobne ščetke. Z rednim in pravilnim čiščenjem zob lahko vplivamo na dolgotrajno življenjsko dobo protetičnih nadomestkov, vključno z zobnimi kronami.
Razen tega, trajnost zobnih mostičkov je odvisna tudi od genetike ter dlesni in kosti. Z leti lahko pride do umika dlesni in kosti, zaradi česar lahko pride do ogolitve korena ali majanja naravnih zob, kar zobozdravnik težko napove. Z rednimi kontrolami pri zobozdravniku se lahko pravočasno opazi sprememba in opozori pacienta.
Zob pod krono se ne more poškodovati v smislu pojava kariesa, vendar pa se lahko vname. V primeru vnetja in bolečin, obstajata dve možnosti. Ena je odstraniti mostiček ali del mostička in začeti z zdravljenjem zob, druga pa je vrtati krono na mostičku, kjer je vidno vnetje in skozi njo priti do okužbe in začeti zdravljenje.
Če pride do vnetja dlesni je zelo pomembno obiskati zobozdravnika in čimprej ugotoviti in odstraniti vzrok vnetja. Najpogosteje pacient po pregledu dobi antibiotik, ki umiri vnetje in odstrani potrebo za nadaljnjo obdelavo.
Vse posege opravljamo pod lokalno anestezijo, saj pacient mora biti popolnoma miren in sproščen, kar pa je možno le, če le-ta ne občuti nobene bolečine.
Zahvaljujoč današnjemu tehnološkemu razvoju, ko gre za zobozdravstvo, je bolnik lahko prepričan, da bodo prejel vrhunske materiale in najboljšo izvedbo, ki mu bo zagotovila trdnost in naravnost, kakršno imajo naravni zobje.
Garancija na vgradnjo zobnih mostičkov
Izkušnje
Izkušnje
Naročite se
Zahtevajte svoje imenovanje za klinične preiskave, diagnosticiranje in posvetovanja prek našega spletnega obrazca.
Izberite način plačanja
Kakor bi vam lahko olajšali financiranje vašega stomatološkega posega, za plačilo v gotovini dajemo 5-15% popusta.