Zdravljenje zob
ZAKAJ ZDRAVITI ZOBE V ŠTIMAC CENTRU?
Če ste imeli zobobol, veste kako neprijetno je to, vendar ne veste, da se vzrok za te bolečine najverjetneje skriva v živcu, oz. pulpi zoba. Zakaj se živec vname? Najpogosteje zaradi kariesa. Nezdravljeni karies povzroči širjenje kariesa, ki prodira vedno globlje v zob in na koncu pride do živca, ki se takrat okuži in vname, zaradi česar se pojavi zobobol.
Celotni postopek zdravljanja zajema odpiranje zoba in odstranitev okuženega živca (pulpo zoba), čiščenje kanala/-ov zobne korenine ter polnjenje z umetnim materialom, ki preprečuje razširjanje bakterij. Potem, ko se kanale napolni z umetnim materialom, se običajno izdela polnjenje (zalivka). Toda, če je večji del zoba zajet s kariesom, je možno ustvariti protetični nadomestek kot so inlay, onlay ali overlay, čeprav je v nekaterih primerih potrebno izdelati zobno krono. Samo zdravljenje je popolnoma neboleče, je prijetno in ni invazivno.
Na žalost, ne! Bolečina kot simptom se ne pojavi nujno, ko pride do vnetja zobne pulpe. Zobna pulpa (živec) je lahko okužena, da pa pacient ne občuti nikakršno bolečino. V tem primeru lahko okužba povzroči granulom, oz. vnetje kosti pod samo korenino zoba. Granulom v tem primeru lahko miruje ali raste v daljšem časovnem obdobju, ne da bi pacient imel kakršnekoli simptome ali pa so simptomi tako slabi, da bolnik ne opazi težave. Če se granulom poveča, se lahko razvije v akutni periapikalni proces, ki povzroča bolečino in oteklino, včasih pa tudi nastanek fistule (bele tvorbe podobne gnojnemu mozolju, ki se pojavi na korenini zoba).V nekaterih primerih lahko zobozdravnik predpiše tudi antibiotik. Če se gre za veliko vnetje, potem antibiotik pomirja vneto območje. Vendar je pomembno poudariti, da antibiotikov nikakor ne smete jemati brez nasveta zobozdravnika.